Otthonunk biztonságához hozzátartozik az egészséges környezet megteremtése is. Az olyan alattomosan támadó veszélyekre, mint például a fal nedvességtartalma miatt kialakuló penészgombák, nem mindenki van felkészülve.

 

Az egészségre és az épület állagára ártó közeg megkeserítheti a mindennapokat. A megfelelő páratartalom kialakításával megelőzhetjük a káros folyamatok beindulását vagy újra kialakulását. Cikkünkben néhány tanáccsal nyújtunk segítséget azoknak, akik otthonukban tapasztalják a túlzott párásodást.

 

Látványos jelek

 

A fal nedvességtartalma több tényezőtől függ, melyekre befolyással lehetünk. Elsősorban a környezeti páratartalom mértéke van hatással a folyamatra. Az épület szigetelése szintén okozhat nedvesedést a falakon, hiszen ennek hiánya miatt a helyiség könnyebben vizesedik fel, akár a talaj felől, akár az oldalszigetelés hibája miatt.

 

Olykor látható nyomai is lehetnek a fal nedvességtartalmának. Biztosan ismeri Ön is azt a jelenséget, amikor a lecsapódó pára a zárt ablak belső felén folyik végig, illetve rosszabb esetben a falakon is láthatóvá válik a vízcsepegés. Ekkor biztosra vehetjük, hogy az épület falazatának nedvességtartalma magas. Azonban a legtöbb esetben még nincsenek látványos nyomai a folyamatnak, ilyenkor érdemes nedvességmérő műszerrel azonosítani a károsodás mértékét. Az egyszerűen használható eszköz roncsolásmentesen jelzi ki, hogy a helyiségben körülöttünk lévő anyagokban mekkora a víztartalom.

 

Miért szükséges a páramentesítés?

 

Néhányan feltehetik magukban a kérdést, hogy milyen problémát okozhat a fal magas nedvességtartalma. Az elsődleges negatív hatás az egészségkárosítás, melyet a penészgombák kialakulása okozhat. Az esztétikailag is csúnya fekete foltok a falakon, bútorokon légúti problémákat, allergiát és asztmát eredményezhetnek. Mindezek mellett pedig a fa épületrészek állagromlásához is hozzájárulnak.

 

A nedvesség befolyásolhatja az épület energiafelhasználásának mértékét. A megfelelő páratartalom kialakításával költségmegtakarítás érhető el. A vizesebb helyiségekben a hőérzetünk is más, így jobban felkapcsoljuk a fűtést a téli napokon. A melegebb hónapokban pedig kevésbé érezzük magunkat komfortosan beltéren, mivel a nedvesség miatt nehezebben vesszük a levegőt a párás közegben.

 

Hogyan lehet optimális a fal nedvességtartalma?

 

A nedvesség kivonására a falakból a megfelelő páratartalom kialakítása lehet a megoldás. Amellett, hogy odafigyelünk az épület szigetelésére, a gyakori szellőztetésre és a rossz vízvezetékek helyreállítására, érdemes páramentesítő készüléket is beüzemelni otthonunkban. Kínálatunkban többféle berendezés kapható, így a helyiségek méretéhez igazítva, a legjobb teljesítményű eszközzel tudjuk majd a fal nedvességtartalmát optimalizálni.

 

Átlagosan elmondható, hogy a lakáson belül a legideálisabb a 40-60% közötti páratartalom. Kisebb eltérések lehetnek a különböző funkciójú helyiségek levegőjének nedvességét tekintve, hiszen a fürdőszobában általában magasabb ez az érték, és a gyerekszoba levegője is a felső értékhez közelít.

 

Érdemes tudnunk, hogy a nagyon alacsony páratartalom sincs jó hatással az egészségünkre, hiszen száraz bőrt, légúti irritációt okozhat, így a legfontosabb az arany középút megtalálása, melyet a nedvességmérő műszer segítségével és a páramentesítő készülékek beüzemelésével tudunk legegyszerűbben meghatározni.


Amennyiben egyéb kérdései merülnek fel a párásodással, páramentesítéssel kapcsolatban, kollégáink várják megkeresését elérhetőségeinken.