A köztudatban a légkondicionáló berendezések leginkább mint hűtésre használt készülékekként vannak jelen. Ez ma már egy idejétmúlt felfogás, hiszen szép lassan teret hódítanak a hűtő-fűtő klímák is. Ezek a négyévszakos készülékek hatékonyan alkalmazhatóak a hideg napokon is.

 

A fűtésre is alkalmas klímaberendezések ugyanis egyenértékűek a klasszikus fűtési technológiákkal. Ugyanúgy képesek hosszú távon fenntartani a helyiségekben a kellemes meleget akkor is, ha kint tombolnak a mínuszok. Felmerülhet azonban néhány kérdés a fűtésre használható légkondikkal kapcsolatban.

 

Minden klímát használhatunk fűtésre?

 

Már az évtizedekkel ezelőtt gyártott klímaberendezések is alkalmasak arra, hogy meleg levegőt fújjanak a légtérbe. Ez azonban nem jelenti azt, hogy képesek lennének kiváltani a gázzal vagy elektromos árammal történő fűtést. Hosszú távon biztosan nem, mert alapvetően nem erre lettek tervezve.

 

A modern hűtő-fűtő klímák esetében azonban a gyártók jelzik, hogy akár egész télen melegíthetjük a készülékkel otthonunkat. Épp ezért, ha szeretnénk a fűtésnek ezt a módját választani, mindig kifejezetten erre ajánlott készülékekkel tegyük ezt. Így valóban hatékonyan és tartósan oldhatjuk meg a fűtést, amint beköszönt az ősz.

 

A hűtő-fűtő klíma működése

 

A klímaberendezések a hőcserélés elvén működnek, legyen szó hűtésről vagy fűtésről. A készülék a belső légtérből elvont levegőt egy hőcserélő felületen vezeti át. Nyaranként, amikor hűsölni szeretnénk otthon vagy a munkahelyünkön, akkor a hőcserélő felület hideg. A csupán hűtésre használható készülékekben csak ez a folyamat játszódik le.

 

Ha olyan légkondink van, amellyel fűthetünk is, akkor a hőcserélő felület tartósan felmelegszik. A beltéri levegőt ennek segítségével fűti fel a klímaberendezés. Mivel télen akár huszonnégy órán keresztül is szükség lehet a működésére, időtállónak kell lennie a készüléknek. Erre csak a speciálisan fűtésre tervezett berendezések alkalmasak, csak ezzel fűtsünk.

 

A levegőt is szárítja a klímaberendezés

 

A téli hónapokban, amikor nagy a különbség a kültéri és a belső levegő hőmérséklete között, ügyelnünk kell a penész megelőzésére. A falfelületek ugyanis ilyenkor hidegebbek a lakásban, így könnyebben elérheti a levegő a harmatpontját. Ha ez megtörténik, akkor a légtérben lévő nedvesség kicsapódik, megágyazva a penésznek.

 

A klímaberendezések, miközben a levegőt beszívják és hűtik vagy fűtik, nedvességet is kivonnak belőle. Ezáltal alacsonyabb lesz otthonunkban a páratartalom, vagyis kisebb lesz a víz kicsapódásának esélye. Ezáltal elejét vehetjük a gombatelepek megjelenésének, amellyel nem csak az otthonunk szépségéért, de egészségünkért is sokat teszünk.

 

A klímakarbantartás jelentősége

 

Vannak ugyan különbségek a webáruházunkban kapható, csupán hűtő és a hűtő-fűtő klímaberendezések között. Azonban az mindkét típusra egyaránt igaz, hogy rendszeresen karban kell őket tartanunk. Ugyanis akkor is eltölt üzemen kívül valamennyi időt a klíma, ha fűtésre is használjuk. Ez a működés nélküli időszak pedig alkalmas arra, hogy különféle mikrobák elszaporodjanak a berendezésekben.

 

Ajánlott megelőzni, hogy ezek a mikroszkopikus szemcsék a légtérbe és így belélegezve a szervezetünkbe jussanak. Ezt könnyen megoldhatjuk, ha évente legalább egyszer alaposan kitisztítjuk a légkondicionáló berendezések szűrőit. Tegyük ezt meg minden beltéri egység esetében. Akár szakembert is hívhatunk, ők biztosan profi módon fertőtlenítik a klímaberendezéseink belsejét.