A lakás ideális páratartalma az egész közérzetünkre rányomja a bélyegét. Amennyiben ez a szint nem megfelelő, a komfortérzetünk sem lesz az. Sőt, az egészségünkre is negatív hatással van. Nem szerencsés hát sem az, ha túl magas, sem ha túl alacsony az otthonunk légterének nedvességtartalma.

 

Mi befolyásolhatja a páratartalom szintjét?

 

Számos otthoni tevékenység során juttatunk nedvességet a levegőbe. Ennek leglátványosabb módja a főzés, hiszen látjuk, mennyi gőz száll fel a fazekakból. Egy forró zuhany ugyancsak tetemes mennyiségű párolgással jár. A fogmosás, a hajmosás és minden fürdőszobai tevékenység ugyancsak vizet juttat a levegőbe.

 

Kevésbé látványos, de tudnunk kell, hogy a felmosott padlóról sem tűnik el a víz, csupán a levegőben raktározódik el. Ha port törlünk a bútorainkról, vagy ablakot tisztítunk, ugyancsak növeljük a levegő páratartalmát.

 

S bár sokan nem gondolnák, de maga a légzés és az izzadás is mérhető kipárolgással jár. Ráadásul nem csak az ember biológiai folyamatai, hanem a szobanövények élettani működése is nedvességgel terheli a levegőt.

 

Súlyos gondot okozhat, ha a lakásban magas a páratartalom

 

A mindennapi élettereink ideális páratartalma negyvenöt-ötvenöt százalék között mozog. Ha ez a szint túl magassá válik, félő, hogy a hidegebb felületeken megjelenik a penészgomba. Az otthonunk alacsonyabb hőmérsékletű pontjain, mint például a hideg falakon, a sarkokon elérheti a levegő a harmatpontját.

 

Ez azt jelenti, hogy a nedvességet nem tudja tovább magába zárni, így a pára lecsapódik ezeken a hűvös felületeken. Ami azért jelent gondot, mert így ideálissá válnak a körülmények a penészgombák megtelepedéséhez.

 

A falakon éktelenkedő fekete foltok pedig nem csak az otthonunk összképén rontanak. A gombaspórák láthatatlanul szállnak a levegőben, és mi belélegezzük őket úgy, hogy nem is tudunk róla. Ha ez az állapot hosszú távon fennáll, a szerveztünk jelezni kezd.

 

Felső légúti panaszaink lehetnek, köhögés, asztmatikus tünetek jelentkezhetnek. Kínzó szemviszketés léphet fel, a krónikus betegek panaszai súlyosbodhatnak. A penészmérgezés idegrendszeri kórképekben is megjelenhet, például a végtagzsibbadás formájában. Sőt, különböző mentális problémák, alvászavarok, depresszió okozója is lehet a penész.

 

Extrém esetben, ha valaki gyenge immunrendszerrel túl sokáig él penészes körülmények között, akár meg is halhat emiatt.

 

Az alacsony páratartalom következményei

 

Azt, amikor az optimális mennyiségű nedvességnél kevesebbet tartalmaz otthonunk levegője, ugyancsak megérezzük. A száraz levegő a nyálkahártyáinkat is kiszárítja. Köhögés, torokkaparás, szemirritáció mind lehetnek az alacsony páratartalom jelei.

 

Amennyiben gyerekeknél tapasztaljuk ezeket a tüneteket, gyorsan meg kell emelnünk a levegő nedvességtartalmának a szintjét. A gyerekek légútjai ugyanis jóval szűkebbek a felnőttekénél, így az ő nyálkahártyáik duzzanata hirtelen fellépő, komoly problémát is okozhat.

 

Megbízható eszközökkel biztosítható a lakás ideális páratartalma

 

A nem megfelelő páratartalom problémájának megoldását azzal kell kezdenünk, hogy pontosan megmérjük a nedvesség szintjét. Ezt úgynevezett időjárás-állomásokkal is megtehetjük. Ezek az esztétikus, digitális műszerek mérik a hőmérsékletet, a páratartalmat, és előrejelzést készítenek számunkra a várható időjárásról. Webáruházunk kínálatában megtalálhatóak ezek a rendkívül praktikus eszközök, melyek segítenek egészségessé tenni otthonunk levegőjét.