Téli időszakban megnő a penész lakásban történő megjelenésének lehetősége. Azonban ha nem figyelünk, egész évben velünk maradhat ez a kártékony gombafaj. Lássuk, mik a penész kialakulásának feltételei.

 

A párás levegő a penész melegágya

 

A penészgomba alapvető életfeltétele a nedves környezet. Kimutatták, hogy azokban a lakásokban, ahol négy fő él együtt, naponta akár 14 liter pára is a levegőbe juthat. Ez a tetemes mennyiség több tényezőből tevődik össze.

 

Az emberi szervezet biológiai folyamatai - a kilégzés, az izzadás - kipárolgással járnak. Ugyanígy a növények élettani működése is páraleadást eredményez. A levegő nedvességtartalmának növekedéséhez vezet a mosás, különösen, ha beltéren történik a tiszta ruhák teregetése. A felmosással, a bútorok ápolásával járó nedvesség is elpárolog, nem beszélve a főzéskor keletkező gőzökről.

 

A penész kialakulásának további feltételei

 

A nedves, párás környezet csak az egyik feltétele a penészfoltok megjelenésének. A másik, ugyanilyen fontos tényező, amelynek meg kell valósulnia, az a hőmérséklet-különbség. Ezért is jellemzőbb, hogy télen találkozunk a penészgombákkal. A kinti, alacsonyabb hőmérséklet és a beltéri, fűtött lakás hője között ilyenkor nagyobb az eltérés. Azonban a lakásban hiába van meleg, ha az épület szigetelése nem megfelelő.

 

Ebben az esetben ugyanis a falak vagy azok egyes részei hidegek maradnak. Ezek a hidegebb felületek elérhetik az úgynevezett harmatpont-hőmérsékletet. Ez az a pont, ahol a levegő páratartalma eléri a maximumot. Ekkor történik meg a pára levegőből való kicsapódása, és így teremtődik meg a penészgombák részére az ideális környezet.

 

Itt jelennek meg leggyakrabban a penészfoltok

 

Régebben főként az alap nélkül épült vályogházaknál volt jellemző a penész. Ennek az oka az volt, hogy a fal, mivel nem volt kellő vízszigetelése, folyamatosan vizet szívott magába a talajból. Manapság már az új építésű lakásokban is gyakran előfordul a penész. Ennek az oka, hogy a nyílászárók túl jól szigetelnek.

 

A régi épületek ablakainak a szigetelése nem volt tökéletes, így a levegő szabadon járt az apró réseken, biztosítva ezzel az állandó szellőzést. Az új nyílászárók azonban, hacsak nincs beépített résszellőző, szinte hermetikusan zárnak, így a pára beltérben marad. Ezért is gyakori, hogy az épületekben azután telepszik meg a penészgomba, miután nyílászáró cseréje megtörtént.

 

Az újabb építésű lakások, házak penészesedését okozhatja továbbá, hogy a kivitelezők sietnek az építkezéssel. A vevők gyorsan szeretnének költözni, így az építőanyagoknak nincs idejük kiszáradni. Ha emellett még a hőszigeteléssel is spórolnak, akkor gyakorlatilag borítékolni lehet a jövőbeli penészedést.

 

Amit a hőhídjelenségről tudni kell

 

A penész kialakulásának feltétele tehát, hogy a lakás páratartalma magas, a szellőzése pedig elégtelen legyen. Emellett a lakás különböző pontjain úgynevezett hőhidaknak kell kialakulniuk. Ezek a hőhidak azok a pontok, ahol a hőmérséklet alacsonyabb, mint a lakás többi részében.

 

Ezek a helyek jellemzően a sarkok, ahol több épületszerkezeti elem találkozik, a csempék közti fuga, a folyamatosan hideg falak. Sokszor úgy élünk együtt a penésszel, hogy nem is tudunk róla. Bútorok mögött, a konyhaszekrényekben, a hideg csövek környékén is megtelepedhet a penész.

Jó hír azonban, hogy szellőztetéssel és korszerű párátlanító berendezéssel a probléma kezelhető. Ez azért fontos, mert a penész felsőlégúti, idegrendszeri és bőrtüneteket okozhat, ha nem szabadulnak meg tőle időben. Nézzen körül kínálatunkban, amennyiben páramentesítőt szeretne vásárolni!