A salétromos és penészfoltok egyértelműen jelzik az épület szerkezetének nedvesedését. Egy falnedvességmérővel azt is megállapíthatjuk, hogy mennyi vizet raktároz a falazat. A nedves falak nem csak statikailag lehetnek problémásak. A kipárolgó ásványi anyagok és a penészgomba az egészségünknek sem tesz jót.

 

Ezért egyrészt jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy pontosan mennyire vizesek a falak. Másrészt így meg tudjuk találni annak a módját is, hogy megszüntessük a problémát.

 

A penész és a páratartalom

 

A beltéri levegő magas nedvességtartalma megágyaz a penésznek és a salétromosodásnak. A nem megfelelő szellőzés miatt a túl sok víz megreked a légtérben. Számos hétköznapi tevékenységünk járulhat hozzá a lakásunk magas páratartalmához. A főzés, a vízhasználatot igénylő házimunkák vagy épp a teregetés.

 

Ha az ablakainkra, növényeinkre kiülnek a vízcseppek, biztosak lehetünk abban, hogy túl nedves a levegő. Ez főként téli időszakban fordul elő, amikor nem komfortos és nem is gazdaságos szellőztetni.

 

A vizes falak a penész melegágyai

 

A túl magas páratartalom következménye nagyon gyakran a penészedés. A hidegebb falfelületeken a levegő eléri a harmatpontját és nem tudja tovább elraktározni a vizet. A nedvesség lecsapódik, és máris kész a penészgomba melegágya.

 

Az elégtelen szellőzés az új építésű lakásokra, a hideg, szigeteletlen falak pedig a régi épületekre jellemzőek. Épp ezért mindkét esetben előfordulhat, hogy vizesedik a fal. Az alap nélkül épült házak esetében erre még fokozottabban kell figyelnünk.

 

A falnedvességmérő segít tisztán látni

 

Az elégtelen vagy teljesen hiányzó lábazati szigetelés egyenes következménye a falak vizesedése. Az építőanyag akár másfél-két méter magasságig is képes felszívni a talajvizet. Ezzel folyamatosan nedvesen és hidegen tartva a falfelületeket.

 

A falnedvességmérő pillanatok alatt megmutatja, mennyi vizet tartalmaznak az épület falai. A digitális kijelző egy érintés után közli velünk a mért értéket. Kis méretű, könnyen hordozható mérőműszerről van szó, amely szakemberek számára is hasznos munkaeszköz. Ráadásul nem csak a falak, hanem a padló és faszerkezetek nedvességtartalmának meghatározására is szolgál. A memóriája pedig eltárolja az adatokat.

 

Mérjük a páratartalmat

 

Azzal is megelőzhetjük a levegő és a falak vizesedését, ha folyamatosan mérjük a páratartalmat. Sokszor ugyanis olyan helyeken ázik fel a lábazat, vagy telepszik meg a penész, amelyet nem látunk. Szekrények mögött, vízvezetékcsöveknél nehéz észrevenni a nedves, salétromos vagy épp fekete penészes foltokat.

 

Azonban ha beszerzünk egy páramérő műszert, folyamatosan monitorozhatjuk a légtér nedvességtartalmát. Ha mindig tisztában vagyunk otthonunk páratartalmával, hamarabb megoldhatjuk, ha probléma merül fel.

 

Így száríthatjuk meg a vizes falakat

 

A penészfoltok eltávolítására számos felületi kezelés létezik. Használhatunk különböző vegyszereket, de elérhetőek penészálló festékek is. Fontos azonban tudni, hogy ezek csupán időszakos és tüneti kezelést jelentenek. A penész vagy épp a salétromosodás okait nem szüntetik meg.

A falakat és a levegőt kell megszárítanunk ahhoz, hogy megszabaduljunk a kellemetlenségektől. Miután alaposan penészmentesítettünk, érdemes beszerezni egy párátlanító berendezést. Ez megköti a levegőben lévő nedvességet, és a falak szárazságához is hozzájárulhat. Könnyen telepíthető és kezelhető készülékekről van szó, amelyek széles választéka érhető el webáruházunkban is.