Ebben a blogbejegyzésben az egészséges páratartalom kérdéskörét járjuk körbe. Ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, a környezetünknek komfortosnak kell lennie. Ehhez nem csak a minket körülvevő tárgyi világ kényelme tartozik. Jelentősen befolyásolja közérzetünket az általunk belélegzett levegő minősége.

 

Ez így van nem csak kültéren, hanem a belső helyiségekben is. Az otthonunkban, a munkahelyünkön, a gyerekek számára a közösségi intézményekben. Ha a levegőben egészséges a páratartalom mértéke, azt meghálálja a szervezetünk.

 

Így lesz túl magas a páratartalom

 

A kültéri páratartalmat nem tudjuk befolyásolni. Ez ugyanis többek között a csapadék mennyiségétől, a hőmérséklettől, a természeti környezettől függ. Azonban a belső tereink páratartalmát észrevétlenül is befolyásoljuk. Az emberi test kilencven százaléka vízből áll. Ezért természetes, hogy a biológiai folyamataink által - mint az izzadás, a tüsszentés vagy a légzés - nedvességet juttatunk a levegőbe. Ugyanez a helyzet a többi, velünk együtt élő élőlénnyel. A növények és az állatok ugyanis szintén növelik a levegő páratartalmát.

 

Emellett a háztartási tevékenységeink, amelyekhez vizet használunk, ugyancsak párolgással járnak. Gondoljunk csak az edényekből főzés közben felszálló gőzre vagy a forró zuhany közben keletkező párafelhőre.

 

A páratartalmat csökkentő tevékenységek

 

Természetesen nem csak növelni, hanem csökkenteni is tudjuk tevékenységeinkkel a levegő páratartalmát. A szellőztetés, a kereszthuzat hozzájárulnak ahhoz, hogy a párás levegő távozzon a helyiségből. A folyamatos, magas belső hőmérséklet ugyancsak csökkenti a légtér nedvességtartalmát. Csak úgy, mint a különböző sólámpák, sótéglák, illetve sóalapú párátlanítók. Azonban előfordulhat, hogy túlzásba visszük a légszárítást, és túl alacsonnyá válik a levegő víztartalma.

 

Így állítható be az egészséges páratartalom

 

A levegő optimális nedvességtartalma 45 és 55 százalék között mozog. Ezen a szinten érezzük magunkat mi, emberek a legjobban. Ez a páratartalom ideális a bútorainknak, a textiljeinknek és a minket körülvevő házi kedvenceknek és szobanövényeknek is. Ha a levegő a környezetünkben túl szárazzá vagy túl nedvessé válik, mihamarabb optimalizáljuk a páratartalmat. A megfelelő páratartalom pontosabb meghatározásához figyelembe kell venni az épület adottságait, a falak hőmérsékletét, a változó időjárási körülményeket és a lakók igényeit, mert változó, hogy hol mekkora páratartalom szükséges a penész megelőzéséhez. Ezért kérjük, mindenképp alaposan és több forrásból tájékozódjanak a körülményektől függő megfelelő páratartalomról

 

Ez akkor a legegyszerűbb, ha folyamatosan látjuk, hogy mekkora a nedvesség szintje a légtérben. Ezt könnyen megtehetjük, ha az otthonunkat felszereljük egy olyan mérőállomással, amely monitorozza a páratartalmat. Ha azt látjuk, hogy túl kevés víz van a levegőben, vagy épp túl magas a páratartalom, azonnal megoldhatjuk a problémát. Ezt pedig mind az egészségünk, mind a berendezéseink meghálálják majd.

 

Hogyan csökkentsük a levegő nedvességtartalmát?

 

Mivel a túl párás levegő kedvez a penész kialakulásának, gyors megoldásra van szükség. Ugyanis ha hagyjuk, hogy ez a gomba megtelepedjen otthonunkban, nehéz lesz megszabadulni tőle. A webáruházunkban kapható modern párátlanító készülékek azonban hatékonyan és gazdaságosan állítják be a levegőben az egészséges páratartalmat. Összegyűjtik a levegőben lévő felesleges vizet, amit csak ki kell öntenünk.

 

A legmodernebb berendezések érzékelik, ha túl magas a levegő víztartalma, és csak ekkor lépnek működésbe. Ezáltal megakadályozható, hogy túlszárítsák a levegőt, és még pénzt is spórolunk.

 

Tegyünk a túl száraz levegő ellen is

 

Nem csak páramentesítő, hanem párásító berendezést is vásárolhatunk, ha túl kevés víz van a belső légterekben. Ezek a szerkezetek gondoskodnak arról, hogy megfelelően nedves legyen a levegő, ezzel óvnak minket és tárgyi értékeinket is.