Ugyan nem sejtenénk, de a levegő páratartalma nagy hatással van a közérzetünkre és egészségünkre. Mivel a mai világban sok időt töltünk a négy fal között, fontos, hogy minden szempontból megfelelő legyen a levegő minősége. Na de a párásító pontosan mire jó, és mikor kéne használni?

Első a mérés

Ugyan a túl alacsony vagy túl magas páratartalomnak vannak jelei, sajnos mérőműszer nélkül nem fogjuk tudni a pontos értékét. A praktikus páratartalom-mérőket pontosan erre a feladatra találták ki, és az egészséges levegő irányába tett első lépésnek minősül a használatuk.

Az optimális érték 45 és 60% között mozog évszaktól függően, és ehhez mérten lesz szükség páramentesítőre vagy párásító berendezésre. Mind a túl száraz, mind a túl nedves levegő problémákat okozhat, ezért nem érdemes figyelmen kívül hagyni ezt az értéket.

Ha megbizonyosodtunk a problémáról, akkor annak kezelése a következő lépés. Ebben a bejegyzésben a párásítókra fogunk fókuszálni, de penészesedés és légúti tünetek elkerülése végett a párátlanítóról sem szabad elfeledkezni.

A száraz levegő következményei

A páratartalom hiányát előbb-utóbb szervezetünk is jelzi. A kiszáradt torok és a könnyező szem az első tünetek közé sorolhatóak, azonban hosszú távú fennállás esetében más következményekkel is jár.

Ilyen a száraz, hámló bőr és a könnycsatornák túlterhelését követően a száraz szem is. Ez a helyzet pedig nem csak a nyári hónapokban áll fenn, mivel a fűtésszezon is ronthat rajta. A száraz levegő nagyon gyakori probléma panellakások esetében, de nagyban függ a földrajzi fekvéstől, így bárhol előfordulhat.

Sajnos a rendszeres folyadékpótlás nem javít sokat ezen a problémán. A kiszáradt nyálkahártyát ugyan a szervezetünk megpróbálja belülről orvosolni, de szélmalomharcot vív a száraz levegővel. A megfelelő páratartalmat nem tudjuk mással helyettesíteni.

Mire jó a párásító berendezés?

Magát a párásítást könnyen megoldhatjuk egy légmosó készülékkel, ilyen például a Stylies Aquarius légmosó. Ez a készülék a párásítást 21 tárcsával végzi, valamint a levegőt is megszűri a szálló portól. Illóolaj-adagoló fiókjai pedig aromaterápiás kezelést is lehetővé tesznek.

Akármelyik párásítóra is essen választása, érdemes észben tartani, hogy az automatikus működés egy rendkívül hasznos funkció. Emellett nagyobb modellek ionizálásra is képes, valamint hűtő funkciókkal is rendelkezhet.

A tudatos párásítás pozitív hatásai

Elsősorban a jobb közérzetében fog megnyilvánulni az, ha megfelelő a páratartalom. Ez egy olyan összefüggés, amire gyakran nem is gondolunk. Azonban nem ritka, hogy a letört hangulat a nem optimális páratartalomból ered.

Azonban a száraz levegő okozta negatív hatások alól mentesítik a párásító berendezések. Egy egészséges légtérben tartózkodni is kellemesebb, nem is beszélve az egészség megtartásáról.

A webáruházunkban kapható párásító fontos készülék egy légkondicionáló mellé. A klímaberendezés szárító hatást kelt a levegő fújásával, valamint annak hűtésével, ezt pedig ellensúlyozni kell. Azonban magára a párásítóra is oda kell figyelni.

Mivel egy nedvességgel dolgozó szűrőberendezésről van szó, szigorúan követni kell a karbantartási előírásokat. Ha ezt elmulasztjuk, kórokozók, penészgombák telepedhetnek meg a készülékben. Egy szennyezett párásító készülékkel legalább annyi kárt okozhatunk, mint amennyi jót, esetlegesen súlyos megbetegedésekhez vezetve.

Fontos a párásítók rendszeres karbantartása, tisztítása! Tartsa be a használati utasítás leírásait ezzel kapcsolatban. Emellett mindenképp javasoljuk a Secosan Stick megvásárlását is, ami 6 hónapon keresztül jelentősen csökkenti a csíraszámot a készülékekben.