Otthonunk, munkahelyünk levegőjének minősége meghatározó a közérzetünk szempontjából. A belső légterek összetétele szervezetünk működésére és komfortérzetünkre is hatással van. Nem mindegy, hogy milyen mikroszkopikus összetevőket lélegzünk be. Ahogy az is számít, hogy mennyi nedvességet tartalmaz a levegő. A páratartalom-mérők, a légtisztítók, a párátlanítók hozzásegítenek minket az egészséges levegőhöz. Ezek a berendezések hozzájárulnak ahhoz, hogy a lakásunkban és az irodánkban jól érezzük magunkat. Ezeken a helyen töltjük életünk java részét, számít a levegő minősége.

Az optimális páratartalmat általában 40 – 60 % között szokták megadni, DE a megfelelő páratartalom pontosabb meghatározásához figyelembe kell venni az épület adottságait, a falak hőmérsékletét, a változó időjárási körülményeket és a lakók igényeit, mert változó, hogy hol mekkora páratartalom szükséges a penész megelőzéséhez. Ezért kérjük, mindenképp alaposan és több forrásból tájékozódjanak a körülményektől függő megfelelő páratartalomról.

 

Ettől függ az optimális páratartalom

 

A légtérben lévő nedvesség mértéke nagyban befolyásolja nem csak a mi egészségünket. A berendezési tárgyaink felületén, a falakon ugyancsak nyomot hagy a nem megfelelő páratartalom.

 

A levegőbe számos tevékenységgel juttathatunk vizet. Minden bent végzett ténykedés, amely vízhasználattal jár, növeli a páratartalmat. Ha a nedves levegő nem talál utat kifelé, akkor a felgyülemlett víz megreked a beltéri levegőben. Ez akkor fordul elő, ha túl jól szigetelnek a nyílászárók.

 

Gyakorlatilag befőttesüvegként zárja le a lakásunkat a sok újonnan beépített ablak és ajtó. A szellőzés hiánya pedig olyan következményekkel járhat, amelytől nehéz szabadulni.

 

A páratartalom-mérő segít tisztán látni

 

Ha a levegőben lévő nedvesség szintje eltér az optimálistól, annak lehetnek bizonyos jelei. Azonban csak akkor tudunk hatékonyan tenni a probléma ellen, ha tisztán látunk. Érdemes pontosan tisztában lennünk a légtér páratartalmával. Ezt egy páratartalom-mérő mutatja meg nekünk a legmegbízhatóbban.

 

Webáruházunk kínálatában is megtalálhatóak ezek a készülékek. Általában ezek a digitális eszközök nem csak a légtérben lévő nedvesség szintjét mérik. A páratartalom mellett megmutatják a belső hőmérsékletet, a dátumot, a pontos időt. Bizonyos modellek még ébresztőóraként is funkcionálnak. Az egyik leghasznosabb bennük mégis az, hogy folyamatosan tájékoztatnak minket a levegő víztartalmáról. Ez ugyanis lehetővé teszi azt, hogy azonnal észleljük, ha az eltér az optimálistól.

 

A száraz levegő következményei

 

A túl alacsony páratartalmat még nehezebb felismerni, mint a túl magas nedvességszintet. Azonban ha azt tapasztaljuk, hogy viszket a szemünk, kapar a torkunk és kiszáradt a bőrünk, akkor gyanakodhatunk a száraz levegőre. Mivel túl kevés a nedvesség a légtérben, a nyálkahártáyáink irritáltak, szárazak lesznek. Ezt azonban könnyedén orvosolhatjuk egy párásító készülékkel, mely beszerezhető webáruházunkból.

 

Ezek a berendezések biztosítják, hogy kellő mennyiségű nedvesség legyen a levegőben. Ezáltal helyreáll az optimális páratartalom a légtérben. A túl száraz levegő kiszáríthatja a fabútorokat is, és a festményeknek, műtárgyaknak sem tesz jót. Mivel az alacsony páratartalmat még nehezebb észlelni, mint a magasat, így a páratartalom-mérő haszna még jelentősebb.

 

A túl magas páratartalom hátrányai

 

Ugyan a száraz levegő hatásai sem kellemesek, mégis, talán még fontosabb, hogy elkerüljük a magas páratartalmat. Ha túl sok víz gyűlik össze a levegőben, előbb vagy utóbb ki fog csapódni.

 

Elég egy hűvösebb falfelület vagy csempék közti fuga, és el is éri a harmatpontját a levegő. Ekkor nem tudja tovább tárolni a párát, így az lecsapódik. Ez a nedves felület pedig valóságos mennyország a fekete penésznek. A penészgomba teleszórja spóráival a légteret. Ettől nagyon nehéz megszabadulni, így jobb megelőzni a páratartalom-mérővel.