Amikor egy új építésű épületben felüti a fejét a penész, az igazán bosszantó. Tudunk kell azonban, hogy a penészgomba telepeinek megjelenése nem függ az ingatlanok állagától. Sokkal inkább a magas páratartalmú levegő harmatpontja és a szigetelés minősége határozza meg, hogy penészedik-e a helyiség vagy sem. Mi magunk is sokat tehetünk azért vagy az ellen, hogy a fekete foltok kialakuljanak.

 

Ha a sarkokban, a fürdőszobában vagy a csövek körül már megjelent a penész, gyors segítségre van szükségünk. Egy páramentesítő készülék segítségünkre lehet a penészirtásban. Azonban megelőzésképp is érdemes beüzemelni a párátlanítót, így elejét vehetjük a kellemetlenségeknek. Tekintsük át együtt, hogy mitől függ a páratartalom alakulása, és mit tehetünk az egészséges légtérért.

 

A nedvesség szintje a levegőben

 

Az általunk belélegzett levegő számos összetevőből áll. A legismertebb alkotóelemek a levegőben a nitrogén és az oxigén. A kémiai összetevők mellett szilárd részecskéket is találunk a levegőben. Az utóbbi időben egyre magasabb a szén-dioxid szintje és a füst apró részecskéinek mennyisége is. 

 

Emellett azonban nagyon fontos összetevő a víz is, amelynek optimális szintje 50% körül mozog a légtérben. Ezt a szintet kültéren nem befolyásolhatjuk, mivel az időjárás és a domborzati viszonyok a meghatározóak. Azonban zárt helyiségekben egy modern páramentesítő használata ajánlott, főleg ott, ahol huzamosabb ideig tartózkodunk. Jellemzően ilyen az otthonunk és a munkahelyünk. Itt még inkább jelentősége van annak, hogy mennyi nedvességet tárol a levegő.

 

Mitől függ a belső helyiségek páratartalma?

 

Mivel már a légzés és az izzadás is párolgással jár, könnyen megnövekedhet a páratartalom a zárt terekben. Belátható, hogy minél többen használunk minél kisebb helyiséget, annál magasabb a páraszint. Ezt tovább tetézhetik a vízhasználattal járó tevékenységek, úgy mint a főzés, a tisztálkodás vagy a takarítás. Ezekben az esetekben egy párátlanító készülék gondoskodhat arról, hogy ne legyen túl sok víz a levegőben. 

 

Mindemellett az a helyzet is kerülendő, amikor túl alacsony a páratartalom. Ezt azért ajánlott megelőznünk, mert a bőrünknek és a nyálkahártyánknak szüksége van a levegőben lévő vízre. Ha nem elég a légtérben lévő nedvesség, korszerű berendezések széles választéka segíthet a páratartalom helyreállításában. Egy légmosó vagy párásító készülék optimalizálhatja a helyzetet.

 

Mi a jelentősége a levegő a harmatpontjának?

 

A levegő nem terhelhető a végtelenségig nedvességgel, ugyanis bizonyos szint után meghatározott hőmérsékleten bekövetkezik a kondenzáció. Ez azt jelenti, hogy amint a levegő eléri a harmatponját, kicsapódik a benne tárolt víz. A harmatpont alacsonyabb a szobahőmérsékletnél, ezért a hidegebb falfelületeken alakul ki. 

 

Ennek oka az, hogy csak bizonyos, a harmatpontot elért területeken alakul ki a penész. A gombáknak jellemzően hideg, nyirkos környezetre van szükségük ahhoz, hogy a spórák megtelepedjenek és telepet alkossanak. A harmatpontot elért sarkok, csempék közötti fugák és vízcsövek környezete épp ideális a penész számára.

 

A penészfoltok kialakulásának megelőzése

 

Ha folyamatosan figyeljük a belső helyiségek páratartalmát, megelőzhetjük a magas és az alacsony páraszintet. 


Webáruházunk kínálatában is megtalálhatóak a legmodernebb páramentesítők, amelyek mérik és helyreállítják a páratartalmat. Ezzel elejét vehetjük a penészedésnek és a száraz levegő okozta nyálkahártya-irritációnak.