Ebben a cikkben a legionella tüneteit vesszük górcső alá. Az extrém forró nyári napok hazánkban is egyre nagyobb megterhelést jelentenek a szervezetünk számára. Már nem csak az idősebb, illetve a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők viselik nehezen a gyakori kánikulát. Manapság szinte elképzelhetetlenek a klíma nélkül működő munkahelyek. A legtöbb lakásban is beüzemelésre kerül a klíma, akár fix, akár mozgatható kivitelben.

 

A hűs levegő igazi áldást jelent, amikor odakint tombol a forróság. Azonban ahhoz, hogy a légkondicionáló berendezések ne veszélyeztessék egészségünket, néhány szabályt be kell tartanunk. Így elkerülhetjük a légkondi-allergia és a legionella tüneteit.

 

Milyen betegség a legionella?

 

A legionella egy jellemzően megfázáshoz nagyon hasonló, felső légúti fertőzés tüneteivel járó, bakteriális eredetű betegség. Okozója legtöbbször a Legionella pneumophila, azonban több más ilyen típusú kórokozót is ismerünk.

 

A legtöbb esetben a legionellosis csupán enyhe panaszokat okoz. Jellemzően fejfájással, nem túl magas lázzal, influenzaszerű végtagfájdalommal jár. Azonban előfordulhat, hogy ettől súlyosabb betegség alakul ki. Mivel a legionella baktériumai porlasztott víz útján kerülhetnek be a szervezetünkbe, oda kell figyelnünk a diffúzorokra, a szökőkutakra és az aktívan működő klímaberendezésekre is.

 

Így kerülhetjük el a legionella tüneteit

 

A legtöbb esetben a légkondicionálók használatát hosszabb, működésmentes időszak előzi meg. Ha a klímánk csupán hűtésre alkalmas, akár 8-10 hónapot is használaton kívül tölthet. Ezidő alatt a különféle kórokozók, így a legionella baktérium is elszaporodhat a készülékben.

 

Épp ezért nagyon fontos, hogy minden évben legalább egyszer alaposan tisztítsuk meg a klímák szűrőit. Ezzel elejét vehetjük a baktériumok, gombák, vírusok légtérbe jutásának, így a legionella tünetei is elkerülhetőek. Emellett jó, ha megfelelően gondoskodunk a kondenzvíz elvezetéséről mobil klímák esetében is.

 

Így oldjuk meg a kondenzvíz elvezetését

 

Mind a beépített, mind a mobil klíma esetén egy hőcserélőn halad át a beszívott levegő. Ezen a hideg fémfelületen lehűl a levegő, és egyben el is éri a harmatpontját. Ez azt jelenti, hogy ekkor csapódik ki a nedvesség, amelyet a légtér tárol. Annak érdekében, hogy ez a víz még minimális mértékben se jusson vissza a beltérbe, jól kell elvezetnünk.

 

A fix klímákat eleve úgy alakítják ki, hogy kültérre jusson a kondenzvíz. A mobil klímák esetében azonban egy tartályban gyűlik a lecsapódó nedvesség. Mivel ez is tartalmazhat kórokozókat, jó, ha kivezetjük ezt a vizet is. A webáruházunkban kapható korszerű mobil klímákon kialakították ennek a lehetőségét. Igaz ugyan, hogy némi találékonyságot igényel a művelet, de megéri. Már egy apró lyuk is elég lehet a falon a kivezetőcső elhelyezéséhez. Így megelőzhetjük, hogy az apró vízcseppek és így legionella baktérium is visszajusson a légtérbe a készülék fújó mechanizmusa során.

 

Így előzhetjük meg a légkondi-allergiát is

 

A klíma használata során nem csak a betegségek megelőzésére kell figyelnünk. A légkondi által fújt hideg levegő igazán hűsítő és kellemes. Azonban ügyeljünk rá, hogy ne essünk túlzásba. Ne állítsuk túl alacsonyra a készüléken a kívánt hőfokot. A szervezetünket ugyanis megterheli a kinti és benti hőmérséklet közti túl nagy különbség.

 

Emellett a lamellák beállítására is fordítsunk gondot. Ne üljünk túl közel a klímához, és ne irányítsuk közvetlenül magunkra a lapátokat. Ha nem közvetlenül ér minket a hideg fuvallat, akkor megelőzzük a felső légúti és az ízületi problémákat.