A belső, közös használatú helyiségek fertőtlenítése nem csak járványok idején fontos. Ugyanis nem csak vírusokkal élünk együtt, hanem más, egészségre káros anyaggal is. Az olyan belső terek levegője, ahol minden nap nagyszámú ember fordul meg, különösen terhelt. A bölcsődék, az óvodák, az iskolák, a nagy, osztatlan terű irodák mind ide tartoznak. Csak úgy, mint az éttermek, az orvosi várók, a kórházak vagy épp a rendezvénytermek. Az ózonos fertőtlenítőkészülék azonban hatékonyan pusztítja el a levegő és a szilárd felületek kórokozóit.

 

A levegő ártalmas összetevői

 

Sokan azt gondolják, hogy a levegőben csak baktériumok és vírusok vannak. Természetesen, valóban nagy számban velünk élnek ezek a mikroszkopikus életformák. Ahol sok gyerek van együtt, ott óhatatlanul több a betegséget okozó részecske. Ugyanez vonatkozik az orvosi rendelők várótermeire. Itt sokszor órákat is várakoznak a betegek, közülük sokan még nem kaptak kezelést.

 

Különösen veszélyeztetettek a kórházakban fekvő betegek. Ebben a környezetben ugyanis speciális, úgynevezett kórházi baktériumok fertőzhetik meg őket. Vagy akár a betegek például a műtétet végző orvosokat. Fontos tehát, hogy a közös használatú helyiségeket és az egészségügyi intézményeket rendszeresen fertőtlenítsék.

 

A kórokozókon kívül többek között allergének, például növényi pollenek, poratkák ürüléke is száll a levegőben. Belélegezhetünk különféle gombaspórákat és a levegőbe párolgó kémiai anyagokat. Ezek a tisztítószerekből vagy akár a körömlakkunkból is származhatnak.

 

Az ózon tulajdonságai

 

Legyen szó a levegő bármely káros összetevőjéről, az ózon semlegesíti azt. Sőt, nem csak a levegőt képes fertőtleníteni, hanem a szilárd felületeket is. Ez azért van, mert az ózon rendkívül erős oxidálószer. Kémiai szempontból egy kétatomos oxigénmolekulából és egy harmadik oxigénatomból áll.

 

A harmadik atom instabilan kapcsolódik a másik kettőhöz. Ez az oka annak, hogy az ózon, találkozzon bármilyen anyaggal, károsítja azt. Az ózon a természetben is megtalálható, a vizekben, a levegőben és például villámlások közelében is.

 

Az ózonos fertőtlenítőkészülék szakértelmet igényel

 

Az ózon rendkívül erős oxidálóerejét aknázzák ki az ózonos fertőtlenítőkészülékek. Azonban ezeket a berendezéseket csupán hozzáértéssel lehet alkalmazni. Az ózon ugyanis egy szúros szagú, mérgező gáz, amelynek kékes színe van. Nem csak a káros anyagokra, hanem az emberi szervezetre is ártalmas. Éppen ezért az ózonos fertőtlenítést bizonyos előkészületek után lehet csak megkezdeni.

 

A fertőtlenítendő helyiséget ki kell üríteni, csak a tisztítást végző szakember lehet jelen. Ez azért van, mert az ózon egészségügyi határértékének a többszörösét használják fel a fertőtlenítéshez. Miután a helyiség csírátlanítása véget ért, még órákig tartó szellőztetésre van szükség. Ennek hatására a felgyűlt ózon távozik a helyiségből, így abba biztonsággal vissza lehet térni.

 

A penész ellen is hatékony

 

A láthatatlan káros anyagok mellett egy jól látható és veszélyes gomba ellen is hatékony az ózon. Ha penészfoltokat látunk megjelenni a falon, akkor annak spóráival a levegő is tele van. Ez pedig belélegezve negatív hatással van az emberi szervezetre.

 

Felső légúti tüneteket, bőrszárazságot, szemviszketést tapasztalhatunk. Az ózon a penészgombák spóráit is elpusztítja a levegőben. Sőt, a falakon lévő telepeket is felszámolja. Hosszú távon azonban a penész kialakulásának valódi okát kell megszüntetnünk.