A légkondi-allergia sokunk életét keseríti meg, főként - de már nem csak - a nyári hónapokban. Azért hűtjük le a beltéri levegőt, hogy komfortosabban érezzük magunkat, azonban számos esetben mellékhatásokkal is számolnunk kell. Mióta nem csak hűtésre, hanem fűtésre is alkalmazzuk a klímát, télen is fennáll a légkondi-allergia veszélye.

 

Ízületi fájdalmak a klíma miatt

 

Akár az otthonunkban, akár a munkahelyünkön használjuk a klímát, járjunk el körültekintően. Ugyanis ha túl hosszú időn át tartózkodunk a légkondicionáló berendezés közvetlen hatósugarában, ízületi fájdalmaink lehetnek.

 

Ha sokszor fáj a nyakunk vagy a derekunk vagy akár a vállunk, érdemes átgondolnunk, hogy nem a klíma-e az oka. Ha ugyanis túl erősen fújja valamelyik testrészünket a hideg levegő, ilyen tüneteket észlelhetünk magunkon.

 

Nem csak az ízületeink, az egész testünk miatt ügyelnünk kell arra is, hogy megfelelő hőmérsékletet állítsunk be a szabályzón. Ha ugyanis a beltéri levegő túl hideg lesz a kinti hőmérséklethez képest, az megviselheti a szervezetet. Sokan kifejezetten nehezen alkalmazkodnak a nagy hőmérséklet-különbségekhez. Arról nem is beszélve, hogy a hőségből jólesik a hűvösbe való behúzódás, azonban fordítva már nem biztos, hogy így lesz.

 

A legtöbb klíma terelőlapátjai több fokozatban állíthatóak. Ezek a lapátok szabályozzák, hogy a klíma milyen irányba fújja a levegőt. Állítsuk be úgy ezeket a szabályozólapátokat, hogy ne egyenesen ránk terítsék a kifújt levegőt.

 

Semmiképp se irányítsuk a hideg levegőt az irodában az íróasztalunk vagy otthon az ágyunk irányába. Kisgyermekek közelében pedig legyünk még körültekintőbbek. Érdemes lehet akkor használni az otthoni légkondicionálót, amikor nem tartózkodunk a lakásban.

 

Légúti tünetek is jelzik a légkondi-allergia fennállását

 

Az izom- és ízületi fájdalmak mellett jellemző allergiás tünetek a felső légúti panaszok. Nem ritka, hogy a legmelegebb nyári napokban is folyamatosan fáj, kapar a torkunk. Folyik az orrunk és köhögünk, pedig kánikula van. Ez azért van, mert túl hideg levegőt fúj a klímánk, és lehet, hogy túl közel is vagyunk hozzá huzamosabb időn át.

 

Azonban nem csak ez lehet a náthaszerű tünetek oka. Ugyanis a légkondi használatával gyakori a levegő páratartalmának csökkenése. Az emberi szervezet számára a 45-55%-os levegő-páratartalom az optimális. Ha ennél kevesebb nedvesség van a levegőben, az túl szárazzá válik. Ez pedig irritálja a nyálkahártyáinkat.

 

Ha klímahasználat mellett folyamatosan viszket a szemünk, száraz a szánk és köhögünk, akkor alacsony a páratartalom. Ugyanez a helyzet, ha azt tapasztaljuk hogy nagyon száraz a bőrünk.

 

Télen is allergizálhat a légkondi

 

A modern klímaberendezéseket már fűtésre is használhatjuk. Vannak, amelyek csak kiegészítik a főbb fűtési technikákat, de vannak olyan helyiségek, ahol a klíma a fő fűtőtest. A hidegebb hónapok alatt is előfordulhat, hogy a levegő túl szárazzá válik az otthonunkban.

 

Figyeljük a szervezetünk jelzéseit. A klíma levegője felkeverheti a port is a helyiségben, ez is okozhat nyálkahártya-irritációt vagy egyéb légúti tüneteket.

 

Tisztítsuk a szűrőt!

 

A légkondicionáló berendezések egyik legfontosabb alkotórésze a szűrő. Évente legalább egyszer tisztítsuk meg, így eltávolíthatjuk a fennakadt szennyeződéseket. Ebben ugyanis a használaton kívüli időszakban elszaporodhatnak a kórokozók. Ezeket a következő használattal a levegőbe fújatjuk, és észrevétlenül belélegezzük. Ez pedig szintén - esetenként súlyos - tüneteket okozhat.

Nézzen körül kínálatunkban, kérdés esetén pedig állunk szíves rendelkezésére!