A penész kialakulásának egyik oka a pára

 

A penészgombák csupán olyan helyeken tudnak megtelepedni, amely kellően nedves. Ezért van az, hogy a magas páratartalommal rendelkező helyiségekben jelennek meg a foltok. Sokszor nem érzékeljük azt, hogy otthonunk levegőjének túl magas a nedvességtartalma. Egy többfunkciós mérőkészülék azonban segíthet, hogy megfelelő szinten tartsuk a levegő páratartalmát.

S hogy mi vezet a túl nedves levegőhöz? Egyszerű, hétköznapi tevékenységek. A főzés, a teregetés, a felmosás, a takarítás, mind vizet juttatnak a levegőbe. Egy forró zuhany, fogmosás, sőt a mosás is növeli a páratartalmat. Az ember biológiai folyamatai, az izzadás és a légzés is párolgással járnak. Csakúgy, mint a háziállatok vagy épp a szobanövények esetében. Előfordul, hogy annyi a nedvesség a levegőben, hogy az ablakok üvegén vagy a nyílászárók körül a falon vízcseppek jelennek meg. Sőt, akár a növények levelein is tapasztalhatunk hasonlót.

 

Túl jól szigetelt nyílászárók

 

Általános tapasztalat, hogy az új építésű lakásokban is nagy eséllyel jelenik meg a penész. Ugyanez a helyzet a régi épületekben, amelyekbe új ablakokat, ajtókat szereltek be. Ugyanis a mai nyílászárók és tömítőanyagok tökéletes szigetelést nyújtanak. Ezáltal a párás levegőt bezárják a belső helyiségekbe.

 

A régi szigetelések mellet akarva-akaratlanul rések maradtak. Ez azonban nem volt hátrány, hiszen így folyamatosan cserélődhetett a levegő. A párának volt kivezető útja, így párátlanító berendezés nélkül sem tudott bent rekedni és felgyűlni a lakásokban. Azáltal, hogy a szigetelés nem volt tökéletes, kiegyenlítettebb volt a külső és a belső levegő hőmérséklete.

 

A hőmérséklet-különbség jelentősége

 

A magas páratartalom ugyanis csak az egyik feltétel, aminek teljesülnie kell ahhoz, hogy a penész megtelepedjen. A nedvességnek ugyanis ki is kell csapódnia a levegőből. Ez pedig akkor történik meg, ha a levegő eléri a harmatpontját. Ez a környezet hőmérsékleténél hidegebb felületeken fordul elő.

 

Ezek jellemzően a sarkok, a külső falak, a szerkezeti elemek találkozási pontjai. Ugyancsak alacsonyabb a hőmérséklet a csempék fugái közt vagy a vízvezetékek csöveinek környezetében. Hűvösebbek azok a falak is, amelyek alap nélkül épültek. Ezek folyamatosan szívják magukba a talajvizet, állandóan nedvesen és hidegen tartva a falat.

 

Ezeken a harmatpontot elért felületeken a levegő nem tud több nedvességet tárolni, és a víz lecsapódik. A penészgomba számára ezzel létre is jött az ideális környezet, ahol megtelepedhet és szórhatja a spóráit az általunk belélegzett levegőbe.

 

Így hat ránk a penész a falon

 

A fekete penészgomba spórái láthatatlanul szállnak a levegőben. Ezt belélegezve a szervezetünk különböző tünetekkel reagál. Jellemzőek a légúti tünetek, az asztmaszerű panaszok, a bőrirritáció, a viszketés, a szemszárazság. Nem gondolnánk, de a spórák hatnak az idegrendszerre is. Ezáltal például végtagzsibbadásokat is okozhatnak. Ezenfelül jelentkezhetnek hangulatzavarok, és felborulhat az alvási rendszerünk is. Extrém esetben arra nézve, aki gyenge immunrendszerrel sokáig él penészt lélegezve, végzetes is lehet a mérgezés.

Amennyiben speciális berendezésre lenne szüksége, nézzen körül webáruházunk kínálatában!