Napjainkban a nyári hónapok beköszöntével kikerülhetetlen a klímaberendezésekkel való találkozásunk. Komfortérzetünk érdekében hűtjük a levegőt az autónkban, az otthonunkban, a munkahelyünkön. Természetes, hogy szeretnénk jól érezni magunkat, és ez könnyebb kellemes, hűvös környezetben. Azonban az arra érzékenyek számos kellemetlen tünettel is számolhatnak a légkondicionálók közelében. Ez a légkondi-allergia.

 

A légkondi-allergia különböző tünetei

 

Sokan vannak, akiknek nem okoz testi tüneteket a klímák használata, azonban egyre több az olyan ember, aki különböző panaszokat észlel. A klimatizált levegő páratartalma sokszor alacsonyabb, mint az ideális 45-55 százalékos páratartalom. Ez már önmagában is megviselheti a szervezetünket. Szemviszketést, bőrszárazságot, folyamatos nyálkahártya-irritációt okozhat.

 

Azonban a légkondicionáló berendezés alacsony páratartalom mellett is okozhat felső légúti panaszokat. Ha vízszerű orrfolyást, folyamatos köhögést, torokkaparást tapasztalunk, jó eséllyel a légkondi az oka.

 

Nem csak légúti panaszokat okozhat a klíma

 

A légkondicionálóhoz túl közel elhelyezett munkaállomás vagy a klíma alá tolt ágy nem túl szerencsés megoldás. Ugyanis ha huzamosabb ideig közvetlenül a légkondi hideg levegőjének útjában tartózkodunk, ízületi panaszaink is lehetnek.

 

Próbáljuk meg úgy beállítani a kifújt levegő hőmérsékletét, hogy az ne legyen túl hideg. Egyébként sem ajánlott a kinti és a benti levegő hőmérséklete közötti túl nagy különbség. Az emberi szervezetet ugyanis megterheli a hirtelen hőmérséklet-változás. Van, akit kifejezetten megvisel, ha az utcai forróságból túl hűvös helyiségbe kell belépnie. Ráadásul sokkal kellemetlenebb érzés lehet a forróság, ha előtte túl hidegben tartózkodtunk.

 

Nem csak a levegő hőjének szabályozása, hanem a klíma terelőlapátjainak megfelelő beállítása is segíthet elkerülni a klímaallergiát. Érdemes úgy használnunk a légkondit, hogy a lapátokat nem irányítjuk közvetlenül magunkra. Ugyanis a túl hideg légáramlatok derékfájást, nyakfájást, fejfájást, szédülést is okozhatnak.

 

Fontos a szűrő tisztítása

 

A túl hideg levegő csak az egyik okozója lehet a fizikai tüneteinknek. A klímaberendezések szűrőjét érdemes legalább évente tisztítani. A téli hónapokban - amennyiben nem fűtünk velük - a legtöbb légkondi használaton kívül van.

 

A szűrőkben ilyenkor nincs légmozgás, és ez kiváló táptalaj a gombáknak. Az ekkor megtelepedett és elszaporodott gombákat ki kell irtani a szűrőből. Ugyanis ha ez nem történik meg, amint használni kezdjük a klímát, gombaspórák millióit terítjük szét a levegőben. Ha ezeket belélegezzük, szintén testi tünetek alakulhatnak ki.

 

Emelett nem csak gombákkal, hanem különböző vírusokkal és baktériumokkal is számolnunk kell. A nyugalmi időszakban ezek a kórokozók is megjelenhetnek és szétterjedhetnek a berendezés szűrőjében. Ha ezeket belélegezzük, komoly fertőzést is kaphatunk. A legismertebb klímabetegség a legionella, amely legyengült immunrendszerű emberekre nézve életveszélyes is lehet.

 

Ne csak nyáron, télen is figyeljünk oda!

 

A webáruházban kapható mai, korszerű klímaberendezések már fűtésre is alkalmasak. Akkor is tisztítsuk ki a szűrőt, ha egész évben használjuk a klímánkat. Ezzel az apró elővigyázatossággal sokat tehetünk azért, hogy elkerüljük a légkondi-allergiát. Azonban ha biztosak szeretnénk lenni abban, hogy otthonunk levegője tiszta és egészséges, szerezzünk be egy légtisztító berendezést.