Amikor elkezdünk fűteni a lakásban, több gondot kell fordítanunk a levegő minőségére. Ebben az időszakban kevesebbet szellőztetünk, nagyobb eséllyel borulhat fel a páratartalom szintje a légtérben. A száraz levegő kialakulását közérzetünk és egészségünk érdekében ajánlott megelőzni.

 

Természetesen az sem jó, ha túlságosan sok vizet tárol a légtér a lakásunkban. Igyekezzünk folyamatosan törekedni arra, hogy az optimális szinten legyen a páratartalom. Jó hír, hogy akár alacsony, akár magas a levegőben a nedvesség szintje, korszerű készülékekkel gyorsan helyreállíthatjuk azt. Párásítók és légmosók az alacsony, a párátlanítók pedig a magas páratartalomra kínálnak hatékony megoldást.

 

A páratartalom alakulása

 

Azt, hogy a zárt terek levegője mennyi vizet tartalmaz, számos tényező befolyásolhatja. Nagyban függ a belső páratartalom a külső levegő nedvességszintjétől. Emellett azonban nem mindegy, hogy milyenek a vízhasználati szokásaink. Ahol több víz párolog, viszont kevés a szellőztetés, ott értelemszerűen megreked a pára. Azokban az otthonokban, ahol kevesebb vízzel járó tevékenység folyik, vagy jobban áramlik a levegő, képes távozni a nedvesség.

 

Nagyon hasznos lehet egy páramérő készülék vagy egy meteorológiai mérőállomás. Ezek a kompakt kis készülékek mindig tájékoztatnak minket a levegő állapotáról. Ez azért nagyon előnyös, mert már akkor felismerhetjük a túl száraz vagy túl nedves levegőt, mielőtt az tüneteket okozna.

 

A száraz levegő kialakulása

 

A háztartásban végzett tevékenységeink jó része jár vízhasználattal. Párologtatnak a kiteregetett ruhák, a felmosott padló vagy épp mi magunk egy forró zuhany közben. Mégis gyakran előfordul, hogy nincs elég nedvesség a levegőben, amelyet bizony előbb-utóbb megérzünk. Ennek az egyik oka a túlzott szellőztetés lehet, mert ekkor túl sok nedves levegő hagyja el a teret.

 

A másik ok a fűtés, mivel a levegő felmelegítése annak szárításával is együtt jár. Ez azonban elkerülhetetlen, amikor beköszönt a tél, így ilyenkor fokozottan figyelnünk kell. A klíma használata is kivonja a nedvességet a levegőből, mivel a hőcserélő felületen kondenzálódik a víz. A légkondicionálóval való fűtés is egyre elterjedtebb, így erre a jelenségre nem csak nyáron kell figyelni.

 

A párásító készülékek működése

 

A levegőben a nedvesség pótlására, illetve megfelelő szinten tartására léteznek házi praktikák. Sokan vízzel teli edényt tesznek a radiátorra. Ez azonban hosszú távon nem megbízható és nem is hatékony módszer. Ezzel szemben egy párásító készülék könnyedén állítja helyre a belső terekben az alacsony páratartalmat.

 

Ezek a készülékek egy beépített víztartály segítségével juttatnak nedvességet a légtérbe. Higrosztátjuk folyamatosan monitorozza a páratartalmat, így amint szükséges, működésbe lépnek. Ezzel hatékonyan és gazdaságos módon biztosítják az optimális, 45-55%-os páraszintet. Arra azonban ügyeljünk, hogy ionizáljuk a tartályban a vizet, hogy ne szaporodhassanak el benne a kórokozók.

 

Nem csak párásítja, tisztítja is a levegőt

 

Párásító és légmosó készülékek nem csupán a száraz levegő kialakulását hivatottak megakadályozni. A beépített szűrőiknek köszönhetően a levegő tisztításához is hozzájárulnak, a nagyobb szennyeződések ugyanis fennakadnak a lyukacsokon.

 

Így például a por, a hajszálak, az állatszőr mennyisége csökken a légtérben. Ezzel az allergiás tünetek is mérséklődhetnek. Így tehát két legyet üthetünk egy csapásra, ha felszereljük otthonunkat vagy munkahelyünket egy párásítóval.