Otthonunk az a hely az életünkben, ahol a mindennapok rohanását kipihenhetjük. A családunkkal itt töltjük a legmeghittebb perceket, ide húz haza a szívünk. Ez azonban csupán akkor van így, ha jól érezzük a lakásunkban magunkat. A magas páratartalom okozta betegségek tünetei igen kellemetlenek lehetnek. A levegőben lévő nedvesség szintjének épp ezért optimálisnak kell lennie.

 

Ha ez nem így van, nem kell kétségbeesnünk, modern készülékek segítségével helyreállítható a páratartalom. Párásíthatunk és páramentesíthetünk is.

 

Mitől lesz magas a páratartalom?

 

Számos olyan tevékenységet végzünk nap mint nap, amely vizet párologtat a levegőbe. Ha a nappalink és a konyhánk egy légtérben van, főzéskor mindkét helyiség páraszintjét növeljük. Zuhanyzás, fürdés közben ugyancsak jelentős mennyiségű nedvesség kerül a légtérbe. Ez még önmagában nem okozója a magas páraszintnek.

 

Azonban akkor már gond van, ha ez a nedves levegő nem tud kijutni a lakásból. Akkor reked meg a pára zárt térben, ha a szellőzés nem megoldott. A régi épületekben ez ritkábban fordul elő, mert nem tökéletes a nyílászárók szigetelése. Ma már az ajtók és az ablakok befőttesüvegként zárják le az otthonunkat, ha nincs rajtuk szellőzőnyílás. Egy páramérő mindig mutatja az aktuális értéket.

 

A magas páratartalom jelei

 

Annak, hogy a párás levegő beszorult a zárt térbe, lehetnek bizonyos jelei. Előfordulhat, hogy vízcseppek jelennek meg az üvegtáblák belső felületén. Vagy épp amikor csendben vagyunk, halljuk a víz csöpögését az ablakpárkányról.

 

Az ajtók és ablakok körül megjelenhetnek nedves foltok a falon. Sőt, akár a szobanövényeink levelén is felfedezhetjük a lecsapódott vízcseppeket. Ha ezeket a jelenségeket tapasztaljuk otthonunkban, akkor szinte biztos, hogy túl sok víz van a légtérben. S hogy mi a biztos jele annak, hogy kicsapódik a pára a levegőből? A penész megjelenése.

 

A penész okozza a magas páratartalom miatti betegségek tünetei

 

Jogosan merül fel a kérdés, hogy miért probléma, ha kicsit nedvesebb a levegő az optimálistól. Az előzőekben említett penész megjelenése az, amelyet ha egy mód van rá, ajánlott megelőznünk. Ennek egyrészt esztétikai oka is van, hiszen nem szép látvány a penészfolt. Másrészt egészségünk megóvása érdekében is jó, ha nem engedünk teret ennek a gombának.

 

A fekete penész telepei olyan helyeken jelennek meg, ahol a pára kicsapódott a levegőből. A legtöbbször hideg falfelületeken, vízcsövek körül, fugákon láthatjuk a jellegzetes foltokat. Itt ugyanis a levegő eléri harmatpontját, nem tárolva tovább a benne lévő vizet. Az lecsapódik, megteremtve a penész számára ideális nedves környezetet.

Az optimális páratartalmat általában 40 – 60 % között szokták megadni, DE a megfelelő páratartalom pontosabb meghatározásához figyelembe kell venni az épület adottságait, a falak hőmérsékletét, a változó időjárási körülményeket és a lakók igényeit, mert változó, hogy hol mekkora páratartalom szükséges a penész megelőzéséhez. Ezért kérjük, mindenképp alaposan és több forrásból tájékozódjanak a körülményektől függő megfelelő páratartalomról.

 

Használjunk párátlanítót

 

A magas páratartalom a tudomány fejlődésének hála, manapság már könnyen kezelhető. Korszerű páramentesítő kéászülékeket vásárolhatunk, amelyek kivonják a felesleges nedvességet a légtérből. Változó méretű beépített tartályaikban gyűjtik össze a vizet, melyet egyszerűen kiönthetünk.

 

A gazdaságos működést biztosítja az egyes készülékekbe integrált páramérő. Ez a webáruházunkban kapható eszköz folyamatosan figyeli a légtér páratartalmát, és csak akkor lép működésbe a berendezés, ha szükséges. Így egyrészt mindig tisztában lehetünk azzal, hogy mekkora a lakásban a páratartalom. Másrészt nem fogyasztjuk feleslegesen az áramot, kímélve a pénztárcánkat. Emellett ráadásul nem fenyeget annak a veszélye, hogy a párátlanító túlszárítja a levegőt. Ugyanis az alacsony páratartalom okozta kellemetlenségeket is ajánlott elkerülni.